Stosowanie marihuany medycznej w leczeniu stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą i postępującą chorobą autoimmunologiczną, obejmującą uszkodzenie powłok komórek nerwowych w mózgu, rdzeniu kręgowym i nerwach wzrokowych. Objawia się trudnościami w poruszaniu, dolegliwościami bólowymi, drętwieniem kończyn, zaburzeniami wzroku, a w skrajnych przypadkach kończy się paraliżem.

Rola marihuany medycznej w leczeniu stwardnienia rozsianego

Ostatnie badania wykazały, że stosowanie konopi w leczeniu stwardnienia rozsianego może przynieść wiele korzyści. Leczenie tej choroby za pomocą medycznej marihuany jest obecnie dozwolone w 10 krajach na świecie. Udowodniono, że może ona pomóc w leczeniu i kontrolowaniu uciążliwych objawów, choć nie leczy samej choroby. Chorzy, stosujący kurację marihuaną medyczną, zauważają przede wszystkim działanie łagodzące bóle oraz niwelujące sztywność mięśni.

Stosowanie leków na bazie marihuany

Osoby chorujące na stwardnienie najczęściej korzystają z dwóch dostępnych form leków. Pierwszym z nich jest brytyjski preparat Sativex, dostępny na receptę również w Polsce. Lek ma formę sprayu i zawiera THC połączone z CBD. Pomimo dopuszczenia do stosowania w medycynie, lek ten jest bardzo rzadko przepisywany przez lekarzy. Podobne rezultaty przynosi stosowanie olejów i past konopnych, zawierających duże dawki CBD. Palenie marihuany lub jej spożywanie również przynosi korzystne rezultaty, jednak ich wadą jest niepożądane działanie psychoaktywne.

nasiona konopi